Proslava Sv. Save u Srpskim Moravicama

Dan Svetoga Save u hramu Sv. Vel. Georgija u Srpskim Moravicama svečano je proslavljen unatoč hladnoći koja je ovih dana dostizala i do -20 stepeni. Tačno u deset sati služena je Sveta liturgija na kojoj su pjevala djeca hora iz osnovne i srednje škole kojima su tog dana časovi opravdani od strane ravnatelja i razrednika kako osnovne tako i srednje škole. Istina, na Svetoj Liturgiji je bilo manje naroda što zbog velike hladnoće a posebno zbog radnog dana. Zato je večernje sa programom uveče u 17 sati bilo dostojno Praznika uz prisustvo velikog broja vjernika i oko 120-oro djece. Nakon večernjeg Bogosluženja nadležni paroh je održao kraću besjedu dajući poseban naglasak prisutnoj djeci da je Sveti Sava bio najljepše, najposlušnije, najpobožnije dijete našega naroda. Zato smo večeras u ovom Svetom hramu da pokažemo i da potvrdimo svi zajedno da smo na Savinom putu, putu mira ljubavi koji spaja zemlju sa nebom, dijete sa djetetom, čovjeka sa čovjekom i narod sa narodima. Posle kraće besjede izveden je polusatni program nakon koga su podjeljeni svetosavski paketići svoj djeci a njih je hvala Bogu bilo oko 120. Sponzor ovogodišnjih darova bilo je Srpsko nacionalno vijeće grada Vrbovskoga koje osim ovog dobrog djela pomažući u očuvanju naše tradicije i kulture djeci vjeronauka već dvije godine obezbeđuje prevoz do naših svetinja kao što su Manastir Krka i Lepavina.

paroh srpskomoravički protojerej-stavrofor Jelenko Stojanović