PRAZNIK ROĐENJA PRESVETE BOGORODICE U SELU DREŽNICA

21. septembra, na praznik Rođenja Presvete Bogorodice, njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački G.Gerasim, uz sasluženje sveštenika Jelenka Stojanovića i Miloša Orelja, služio je Svetu Arhijerejsku Liturgiju u selu Drežnica. Liturgiji je prisustvovalo mnogo vernika kako  iz sela tako i iz okoline Drežnice, a posebno što raduje bilo je mnogo dece koja pohađaju osnovnu školu u Drežnici, od kojih je bilo i onih koji su primili Sveto Pričešće. U toku Svete Liturgije Episkop Gerasim unapredio je protonamesnika Miloša Orelja paroha drežničkog u čin protojereja.  Vladika Gerasim se obratio vernima govoreći o potrebi dolaska u sveti Hram, o obnovi postojećeg, o potrebi prilaženja Svetoj Čaši i sjedinjenja sa Hristom, da je to ono za šta svako od nas treba da se žrtvuje i ide putem koji je sam Gospod Isus Hristos pokazao. Vidno radostan Episkop se zahvalio prisutnim vernicima što ih vidi u velikom broju, te čestitao ocu Milošu Orelju na unapređenju, govoreći da put nije lak, ali kao i do sada uz pomoć Božiju da nastavi onako kako je i krenuo.

Parohija Drežnica

Crkva Roždestva Presvete Bogorodice u Drežnici sagrađena je 1842. godine. Do 1940. godine, parohiju drežničku su opsluživala po dva sveštenika. Posljednji su bili Miloš i Đorđe Žutić. Zvonik je miniran i srušen početkom 1942. godine, a ostali dio crkve je spaljen 1944. godine. Nakon rata ostale su samo ruševine. Inicijative za obnovu hrama nije bilo sve do 1989. godine. Obnovu sa inicijativnim odborom, prema projektu arhitekte Predraga Peđe Ristića započeo je sveštenik Mile Perenčević. Godine 1993. godine ponovnu inicijativu za izgradnju hrama Roždestva Presvete Bogorodice u Drežnici, pokreće sveštenik Miloš Orelj paroh drežnički. Na hramu je obnovljen zvonik, koji je sa novim zvonima osvetio Episkop dalmatinski i administrator Eparhije gornjokarlovačke G.G. Fotije 21. septembra 2001. godine. Obnova hrama je u toku.