LETNJA LIKOVNA KOLONIJA - PEROJ 2005

Po blagoslovu Njegovog Preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog G.G. Gerasima, otpočela je peta tradicionalna letnja kolonija studenata i diplomaca Akademije SPC za umetnost i konzervaciju iz Beograda. Protekle četiri godine živopisana je kapela pokrova Presvete Bogorodice u Peroju, koja je prošle godine završena. Ove godine otpočelo je živopisanje kapele parohijskog doma u Peroju, gde je studente  kao domaćin dočekao paroh pulsko-perojski jerej Zoran Mihajlović.
Po  dolasku studenata otpočele su pripremne faze postavljanja skela i priprema zidova za oslikavanje kapele seko tehnikom (  suvi malter ). Nakon toga pristupilo se postavljanju crteža i živopisanja ikonografskog ciklusa same kapele parohijskog doma. U kubetu je oslikan Hristos Pantokrator u mandorli sa osam anđela koji nose svitke starozavetnim prorocima u tamburu kupole. U oltarskoj apsidi oslikana je Bogorodica Širšaja nebes ( šira od nebesa ) i služba arhijereja Sv. Tri Jerarha ( Sv. Jovan Zlatouisti, Sv. Vasilije Veliki, Sv. Grigorije Bogoslov ) sa novoprojavljenim mučenikom Ep. Savom gornjokarlovačkim.
Slikarsku ekipu čine studenti  i diplomci Akademije SPC: Danica Šišović, Goran Jović, Nataša Golubović, Nikola Kovačević, Jelena Guskić Petrović, Ivan Đelić, Snežana Kojić, Svetlana Jaćović, Maša Đuričić, Ivana Nikolić.
Ovogodišnju letnju slikarsku koloniju Peroj 2005 pomogli su: Ministarstvo Kulture Vlade Republike Srbije, Gradsko poglavarstvo opštine Vodnjan i opštine Fažana, Turističko udruženje Italijana grada Vodnjana, Društvo Perojskih crnogoraca i uz nesebičnu pomoć parohijana gospođe Svetlane Gajić i gospodina Boška Simović
a.