LETNJA LIKOVNA KOLONIJA - PEROJ 2005

Po blagoslovu Njegovog Preosve�tenstva Episkopa gornjokarlovačkog G.G. Gerasima, otpočela je peta tradicionalna letnja kolonija studenata i diplomaca Akademije SPC za umetnost i konzervaciju iz Beograda. Protekle četiri godine �ivopisana je kapela pokrova Presvete Bogorodice u Peroju, koja je pro�le godine zavr�ena. Ove godine otpočelo je �ivopisanje kapele parohijskog doma u Peroju, gde je studente  kao domaćin dočekao paroh pulsko-perojski jerej Zoran Mihajlović.
Po  dolasku studenata otpočele su pripremne faze postavljanja skela i priprema zidova za oslikavanje kapele seko tehnikom (  suvi malter ). Nakon toga pristupilo se postavljanju crte�a i �ivopisanja ikonografskog ciklusa same kapele parohijskog doma. U kubetu je oslikan Hristos Pantokrator u mandorli sa osam anđela koji nose svitke starozavetnim prorocima u tamburu kupole. U oltarskoj apsidi oslikana je Bogorodica �ir�aja nebes ( �ira od nebesa ) i slu�ba arhijereja Sv. Tri Jerarha ( Sv. Jovan Zlatouisti, Sv. Vasilije Veliki, Sv. Grigorije Bogoslov ) sa novoprojavljenim mučenikom Ep. Savom gornjokarlovačkim.
Slikarsku ekipu čine studenti  i diplomci Akademije SPC: Danica �i�ović, Goran Jović, Nata�a Golubović, Nikola Kovačević, Jelena Guskić Petrović, Ivan Đelić, Sne�ana Kojić, Svetlana Jaćović, Ma�a Đuričić, Ivana Nikolić.
Ovogodi�nju letnju slikarsku koloniju Peroj 2005 pomogli su: Ministarstvo Kulture Vlade Republike Srbije, Gradsko poglavarstvo op�tine Vodnjan i op�tine Fa�ana, Turističko udru�enje Italijana grada Vodnjana, Dru�tvo Perojskih crnogoraca i uz nesebičnu pomoć parohijana gospođe Svetlane Gajić i gospodina Bo�ka Simović
a.

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.