HRAMOVNA SLAVA U LIČKOM PETROVOM SELU

Kao svake godine , tako i ove, Ličko Petrovo Selo proslavilo je svoju Krsnu Slavu, Svete apostole Petra i Pavla u hramu posvećenom tim velikim ugodnicima i misionarima Bo�ijim. Svetu Arhijerejsku Liturgiju slu�io je Njegovo Preosve�tenstvo Episkop gornjokarlovački G. Gerasim, uz saslu�enje jereja Dalibora Tanasića i jereja Du�ana Lujića. I pored ki�e, koja je propadala cijeli dan i ru�nog vremena, u hramu , na Svetoj Liturgiji okupilo se mno�tvo vjernika, kako iz Ličkog Petrovog Sela, tako i iz drugi krajeva kako bi se u zajedničkoj molitvi pomolili Svetim ugodnicima Hristovim, svojim za�titnicima Svetim apostolima Petru i Pavlu. Obraćajući se i pozdravljajući prisutne vjernike , Episkop Gerasim uputio je narodu riječi podr�ke i razumijevanja u njihovom stradanju i isku�enjima , govoreći da Pravoslavnom narodu stradanje nije strano , i da kroz vekove i dan danas stradaju za istinu i pravdu, i istinski put koji nam je Hristos svojim primerom pokazao , a kasnije i svi ugodnici koji strada�e za Hrista. Ali stradanje nije bilo te�ko jer su znali da su na pravome putu. Tako isto stradalo je i Ličko Petrovo Selo, i danas strada sa svojim narodom koji �ivi u njemu. Episkop Gerasim opominje da , ako već stradamo , da ne stradamo kao gre�nici, nego pravedni, pokajani u Gospodu, primajući Gospoda kroz Svetu tajnu Evharistije, i sledeći primer ugodnika Bo�ijih , istrpimo svako isku�enje koje nam se ispriječi na putu Hristovom. Da bi istrpjeli i mogli reći da smo mi taj oči�ćeni sasud Duha Svetoga , da se Gospod uselio  u nas , kako veli Sveti apostol Pavle. Posle Svete Liturgije slavlje je uveličano Svetom Tajnom Kr�tenja. Episkop Gerasim krstio je petoro mladih ljudi, poučiv�i ih da ne zaboravljaju svoju Crkvu i  svoju veru, da slede puteve Svetih apostola.

SV. APOSTOL PETAR
Sin Jonin, brat Andreja Prvozvanog. Bio je ribar i najpre se zvao Simon, no Gospod ga nazva Kifom, ili Petrom (Jov. 1, 42). Prvi od učenika izrazio veru u Gospoda Isusa Hrista rekav�i: "Ti si Hristos, Sin Boga �ivoga" (Mat, 16, 16). Kad je Gospod izveden na sud, Petar Ga se tri puta odrekao, no samo jedan pogled u lice Gospoda - i du�a Petrova bila je ispunjena stidom i pokajanjem. Posle silaska Svetoga Duha neustra�iv i silan propovednik Jevandjelja. Osuđen na smrt po zapovesti opakog cara Nerona. Videći krst pred sobom, Petar umoli d�elate da ga raspnu naopako, jer smatra�e sebe nedostojnim da umre kao i Gospod njegov.

SV. APOSTOL PAVLE
Najpre se zvao Savle, bio farisej i gonitelj hri�ćanstva. Čudesno obraćen u veru hri�ćansku samim Gospodom koji mu se javio na putu za Damask. Kr�ten od ap. Ananije, prozvat Pavlom i uvr�ten u slu�bu velikih apostola. Sa plamenom revno�ću propovedao Jevanđelje od Arabije do �panije, među Jevrejima i neznabo�cima, pa je dobio naziv apostola neznabo�aca. Kroz sve godine vatrenog propovedanja te�ko stradao i stalno visio izmedju �ivota i smrti. Organizovao Crkvu po mnogobrojnim mestima i dostigao tu meru savr�enstva da je mogao reći: "Ne �ivim ja nego Hristos �ivi u meni". Posečen u Rimu, u vreme Nerona, kad i apostol Petar.

~ Vijest primljena iz Kancelarije Njegovog Preosve�tenstva Episkopa G.G. Gerasima ~

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.