PATRIJARH SRPSKI OSVEŠTAO OBNOVLJENU MANASTIRSKU CRKVU U GLOGOVCU

Njegova Svetost Patrijarh srpski G. Pavle je u nedelju 26. juna 2005. godine, u manastiru Glogovcu kod Šipova služio Svetu Arhijerejsku Liturgiju i osveštao obnovljenu manastirsku crkvu. U besedi je Patrijarh naglasio da “svi pravoslavci treba da se u savremenom svetu ponašaju kako dolikuje svetim precima”, a uz blagoslov vernom narodu, kao i uz pozdrav pripadnicima drugih veroispovesti, Njegova Svetost je umolio Gospoda “da pomogne i njima i nama.”
Manastir Glogovac u Janju, selo Babići, kod Šipova. Ovaj srednjovekovni manastir je porušen od s
trane Turaka, odmah posle okupacije Bosne. Nova crkva manastira Glogovca, posle dužeg opustošenja, podignuta je 1867-1869. godine, za vreme Omer-paše Latasa. Episkopa Dionisija Milijevića je osveštao 1869. godine. Na praznik Pokrova Presvete Bogorodice, 14. oktobra 1944. godine, manastirski hram su zapalile ustaše. Za vreme Episkopa banjalučkog Andreja (Frušića), hram je obnovljen i osvećen, ali kao parohijska crkva. Osvećenje su izvršili episkopi žički Vasilije (Kostić) i banjalučki Andrej (Frušić).

~ Vijest preuzeta sa www.spc.org.yu ~