DELEGACIJA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE I DR�AVNE ZAJEDNICE SRBIJA I CRNA GORA ZAJEDNO PUTUJU VEČERAS U RIM

Delegacije Srpske Pravoslavne Crkve, u kojoj su Mitropolit zagrebačko-ljubljanski G. Jovan i Episkop �abačko valjevski G. Lavrentije, i Dr�avne zajednice Srbije i Crne Gore, u kojoj su predsednik Svetozar Marović i ministar Vuk Dra�ković, otputovaće večeras zajedno u Rim gde će sutra u rimskoj bazilici Svetog Petra prisustvovati sahrani Pape Jovana Pavla Drugog.
Tim povodom Visokopreosvećeni Mitropolit zagrebačko-ljubljanski G. Jovan, izjavio da smo, prema jevanđeljskim principima, obavezni da se sa �radosnima radujemo, a sa �alosnima učestvujemo u �alosti�, naglasio je da delegacija na�e Crkve ide u Vatikan da oda po�tu �velikom i harizmatičnom Papi koji je, putujući neumorno po svetu, govorio o neophodnosti da svi ljudi �ive u miru i da svi budu slobodni�.
�Nastavljajući ono �to je na Drugom vatikanskom koncilu započeo Papa Ivan Dvadesetreći, nazvan �Dobri papa� jer je sproveo velike promene u Rimokatoličkoj Crkvi i otvorio vrata za saradnju sa Istočnom Crkvom, a Papa Pavle �esti pretvorio u delo posetom Svetoj zemlji i susretom sa Vaseljenskim Patrijarhom Atinagorom, Papa Jovan Pavle Drugi je pretvorio u svoje hodoča�će u slavu mira, a protiv svih ratova, za saradnju na svim poljima, a posebno na međukonfesionalnom�, rekao je Mitropolit Jovan danas posle podne, u Dvoru Srpske Patrijar�ije, pred polazak u Rim.
Ocenjujući kao posebno značajne međureligijske susrete u Asiziju koje je ustanovio bla�enopočiv�i Papa Jovan Pavle Drugi, Mitropolit zagrebačko-ljubljanski G. Jovan ističe da je samo veliki vizionar koji je iskreno verovao u ono �to radi, i u snagu vere, mogao da okupi sve verske vođe, a među njima Jevreje i muslimane u vreme naj�e�ćih sukoba i krize između ove dve konfesije, postaviv�i ih za istu �trpezu ljubavi�.
�Zbog toga sam, upoznav�i ga u takvim prilikama, Papu Jovana Pavla Drugog do�iveo kao velikog Papu harizmatika koji je mogao oko svojih ideja da okupi mase i zatalasa ceo svet�, rekao je Visokopreosvećeno Mitropolit Jovan. Ističući �političku dalekovidost� i �uva�avanje realnosti �ivota� bla�enousop�čeg poglavara Rimokatoličke crkve, Visokopreosvećeni Mitroplit G. Jovan ka�e da se njegova �misija mira� i veliki politički uticaj u svetu, koji je imao i kao �ef dr�ave, ničim ne mogu osporiti, uprkos dogmatskim razlikama koje postoje između hri�ćanske crkve istoka i zapada.
Smatrajući da je ogroman značaj koji je Papa Jovan Pavle Drugi imao za svet potvrđen i milionima hodočasnika koji �ele da se poklone njegovom odru, ali i dr�avnim delegacijama koje će ga ispratiti na večni počinak, Mitropolit zagrebačko-ljubljanski G. Jovan ističe da je On i sa samrtne postelje svetu poslao veliku poruku, �pokazujući primerom svima nama kako se umire�.

~ Vijest preuzeta sa www.spc.org.yu od 07. 04. 2005. g~

Copyright � 2003, 2004, 2005 Gornjokarlovačka Eparhija.