ČESTITKA PATRIJARHA

Povodom predstojećeg praznika Rođenja Hristovog, koji vernici Rimokatoličke crkve slave 25. decembra, Njegova svetost patrijarh srpski Pavle uputio je prazničnu čestitku nadbiskupu beogradskom monsinjoru Stanislavu Hočevaru, uz tradicionalni božićni pozdrav „Mir Božji, Hristos se rodi”. Rekavši da je veličina hrišćanskih praznika u tome što oni na čudesan način događaj rođenja Hristovog čine ponovo prisutnim i stvarnim, poglavar Srpske pravoslavne crkve još kaže: „Praznici na prvom mestu ispunjavaju naš život smislom, i to smislom postojanja, osvećujući vreme u kome živimo. Hrišćani koji znaju da je Hristos došao, koji su svesni njegovog prisustva na svetoj liturgiji i koji iščekuju njegov drugi dolazak, imaju sasvim drugačiji odnos prema životu, njegovom smislu i vrednostima u odnosu na one koji pokušavaju da, ne razmišljajući o ovome, nađu nekakav smisao u svetu koji ih okružuje. Samo u zajednici s Bogom, moguće je naše postojanje, naš život. Taj život nama Bog nudi, ali nas ne primorava da poziv prihvatimo. Budući da nas je stvorio po liku svome, darovao nam je, dakle, slobodu i od nas očekuje da slobodu projavimo kao ljubav, kao potvrdan odgovor na Božji poziv. Adam i Eva su, nažalost, svoju slobodu projavili na negativan način, nisu prihvatili Božji poziv, ali Gospod ni njih, kao ni nas, nije ostavio, već je nastavio da promišlja o čoveku i da ga priprema za dolazak Mesije koji će spasiti i svet i čoveka. Spasiće nas tako što će Bog postati čovek, a da pri tome ostane Bog. I to se upravo dešava na Božić, Bog postaje čovek”, rekao je u u božićnoj poruci nadbiskupu Hočevaru patrijarh srpski Pavle.
Poželevši da „u godini koja dolazi bude manje nemira, a više mira, manje mržnje a više ljubavi, manje nesloge a više sloge i svakog blagoslova Božijeg”, poglavar SPC je izrazio nadu da će 2005. godina biti „u svemu dobrom uspešna”.

~ Vijest preuzeta iz dnevnog lista "Politika" od 22. decembra 2004. ~

Copyright © 2003, 2004 Gornjokarlovačka Eparhija.