BESEDE EPISKOPA SIMEONA ZLOKOVIĆA

U izdanju Eparhije gornjokarlovačke i Eparhije dalmatinske izašla je knjiga Besede Episkopa Simeona Zlokovića, koji je bio Episkop u Eparhiji gornjokarlovačkoj od 1951. do 1990. Godine, kada se upokojio u Gospodu. Došao je na eparhiju u najteže moguće vreme, odmah posle Drugog svetskog rata koji je ostavio tragove na životu crkve kao ni jedan dotadašnji od osnivanja Srpske Pravoslavne Crkve na ovim prostorima. Mladi Episkop je zatekao potpuno razorenu Eparhiju. Od predratnih 206 sveštenika, rat je preživelo samo 14, koji su opstali na svojim parohijama. Bogoslužbeno sposobnih hramova bilo je dvadesetak, a od predratnih pola miliona vernika, jedva da je ostala polovina. U poratno vreme, a i dugo posle toga odnos vlasti prema Crkvi bio je izrazito negativan. Sve ovo nije uplašilo Episkopa Simeona, koji je sa mnogo vere ljubavi i poleta počeo i obnovu Eparhije, na tom poslu, najtežem i najlepšem - služenju Bogu i svome rodu, proveo je punih 39 godina, sve do kraja svojih zemaljskih dana 1990. godine.
Knjiga beseda, blaženog spomena Vladike Simeona Gornjokarlovačkog je dragoceni biser. Prvi put su na jednom mestu sabrane njegove Vaskršnje besede, prigodne i praznične besede, briljantno pisane, jasne i razumljive svima, a duboke misli, poruke i pouke. Episkop Simeon veru i reči potvrđivao životom i delom, o čemu najbolje svedoče njegove reči: »Hrišćanske istine, tajne neba i zemlje, kako su viđene u Jevanđelju, nisu isto što i tajne i istine ovog materijalnog sveta. One se drugačije doživljavaju i drugačije kazuju. Nema tog propovednika, ma koliko bio uman i dubok koji će oduševiti, ako iza njegovih reči ne stoji vera u smirenju i ljubav u doživljaju. Dok opet, smirena reč o Bogu, ma bila i bukvarski jednostavna, pleniće sve ljude od vere.»

Knjiga se može naručiti putem E-maila
spco-karlovac@eparhija-gornjokarlovacka.hr

kontakt@eparhija-gornjokarlovacka.hr

Copyright © 2003, 2004 Gornjokarlovačka Eparhija.