BESEDE EPISKOPA SIMEONA ZLOKOVIĆA

U izdanju Eparhije gornjokarlovačke i Eparhije dalmatinske iza�la je knjiga Besede Episkopa Simeona Zlokovića, koji je bio Episkop u Eparhiji gornjokarlovačkoj od 1951. do 1990. Godine, kada se upokojio u Gospodu. Do�ao je na eparhiju u najte�e moguće vreme, odmah posle Drugog svetskog rata koji je ostavio tragove na �ivotu crkve kao ni jedan dotada�nji od osnivanja Srpske Pravoslavne Crkve na ovim prostorima. Mladi Episkop je zatekao potpuno razorenu Eparhiju. Od predratnih 206 sve�tenika, rat je pre�ivelo samo 14, koji su opstali na svojim parohijama. Bogoslu�beno sposobnih hramova bilo je dvadesetak, a od predratnih pola miliona vernika, jedva da je ostala polovina. U poratno vreme, a i dugo posle toga odnos vlasti prema Crkvi bio je izrazito negativan. Sve ovo nije upla�ilo Episkopa Simeona, koji je sa mnogo vere ljubavi i poleta počeo i obnovu Eparhije, na tom poslu, najte�em i najlep�em - slu�enju Bogu i svome rodu, proveo je punih 39 godina, sve do kraja svojih zemaljskih dana 1990. godine.
Knjiga beseda, bla�enog spomena Vladike Simeona Gornjokarlovačkog je dragoceni biser. Prvi put su na jednom mestu sabrane njegove Vaskr�nje besede, prigodne i praznične besede, briljantno pisane, jasne i razumljive svima, a duboke misli, poruke i pouke. Episkop Simeon veru i reči potvrđivao �ivotom i delom, o čemu najbolje svedoče njegove reči: �Hri�ćanske istine, tajne neba i zemlje, kako su viđene u Jevanđelju, nisu isto �to i tajne i istine ovog materijalnog sveta. One se drugačije do�ivljavaju i drugačije kazuju. Nema tog propovednika, ma koliko bio uman i dubok koji će odu�eviti, ako iza njegovih reči ne stoji vera u smirenju i ljubav u do�ivljaju. Dok opet, smirena reč o Bogu, ma bila i bukvarski jednostavna, pleniće sve ljude od vere.�

Knjiga se mo�e naručiti putem E-maila

Copyright � 2003, 2004 Gornjokarlovačka Eparhija.