Vaskr�nja reč Episkopa Fotija

Hristos voskrese!
Po rečima svetoga apostola Pavla: ako Hristos ne usta iz mrtvih, uzalud je vera va�a; No zaista je Hristos ustao iz mrtvih, te postade prvenac onih koji su umrli (1.Kor.15,17-20). Ovim jevanđeljskim rečima sveti apostol Pavle, shodno celokupnoj apostolskoj tradiciji i predanju Crkve, potvrđuje da se Gospod Isus Hristos konačno i savr�eno projavio kao Bogočovek i Spasitelj sveta upravo Svojim Vaskrsenjem iz mrtvih. Vaskrsli Hristos je su�tina apostolske propovedi, pa i same vere Crkve Hristove. Veliki ruski svetitelj starac Serafim Sarovski je sve ljude, svagda i u svakoj prilici pozdravljao sa rečima: Radosti moja, Hristos voskrese! Tako i mi danas, učeći se od svetih Apostola i Svetih Otaca i sledujući njihovoj tradiciji, pozdravljamo sve vas ovim najradosnijim pozdravom: Hristos voskrese! Mnogi veliki ljudi u istoriji su poku�avali, na ovaj ili na onaj način, da re�e tragični problem smrti. Međutim, bez uspeha. Za većinu njih, smrt je ostala tajna od koje su be�ali. Drugi su poku�avali naukom i filosofijom da re�e taj problem, ali bez uspeha. Zar se i u modernoj medicini, koja u svojim poku�ajima da re�i problem smrti ne prezajući ni od tragičnog poku�aja kloniranja čoveka, ne krije �elja za besmrtno�ću? Sveta Crkva na sva ova traganja i lutanja ljudskoga duha odgovara pobedonosno svojim svedočenjem, da je Gospod Isus Hristos Svojim Vaskrsenjem iz mrtvih podario svetu re�enje ovoga tragičnog problema smrti, darujući mu Sobom i u Sebi �ivot večni.
Otuda i mi, čestitajući svima ovaj najradosniji i pobedonosni praznik Vaskrsenja Hristovoga, molimo se Vaskrslome Gospodu da Njegovo Vaskrsenje postane su�tina na�e vere i na�ega �ivota, kako bismo već ovde i sada predoku�ali radost sveop�eg Vaskrsenja ka kome idemo.!

Copyright � 2003, 2004 Gornjokarlovačka Eparhija.