Informativna služba
Srpske pravoslavne crkve

KATASTROFALAN POŽAR
U MANASTIRU HILANDARU

3. marta oko 1 čas posle ponoći manastir Hilandar na Svetoj Gori zahvatio je katastrofalan požar koji još uvek nije sasvim ugašen. Povređenih nema, a vatrogasci, monasi i radnici u manastiru drže vatrenu stihiju pod kontrolom. Požar, koji se širio preko krovova, potpuno je uništio deo manastirskog kompleksa od igumanove kelije, preko gostoprimnice sve do Pirga Svetog Save. Van domašaja vatre su ostali crkva kralja Milutina, riznica, arhiva i biblioteka manastira.

U gašenju požara i njegovoj lokalizaciji učestvovalo je pet vatrogasnih vozila pristiglih iz Kareje, administrativnog sedišta Svete Gore i Poligirosa, grada na Halkidikiju.

Severozapadni deo konaka koji je izgoreo, podignut je 1821. godine, a nedavno je potpuno obnovljen. U njemu su se nalazili administrativna uprava manastira, gostoprimnica i sobe za smeštaj gostiju. Severoistočni, Beli konak, podignut 1598. godine, se nalazio u fazi generalne obnove, takođe je izgoreo.

Copyright © 2003, 2004 Gornjokarlovačka Eparhija.