Informativna slu�ba
Srpske pravoslavne crkve

KATASTROFALAN PO�AR
U MANASTIRU HILANDARU

3. marta oko 1 čas posle ponoći manastir Hilandar na Svetoj Gori zahvatio je katastrofalan po�ar koji jo� uvek nije sasvim uga�en. Povređenih nema, a vatrogasci, monasi i radnici u manastiru dr�e vatrenu stihiju pod kontrolom. Po�ar, koji se �irio preko krovova, potpuno je uni�tio deo manastirskog kompleksa od igumanove kelije, preko gostoprimnice sve do Pirga Svetog Save. Van doma�aja vatre su ostali crkva kralja Milutina, riznica, arhiva i biblioteka manastira.

U ga�enju po�ara i njegovoj lokalizaciji učestvovalo je pet vatrogasnih vozila pristiglih iz Kareje, administrativnog sedi�ta Svete Gore i Poligirosa, grada na Halkidikiju.

Severozapadni deo konaka koji je izgoreo, podignut je 1821. godine, a nedavno je potpuno obnovljen. U njemu su se nalazili administrativna uprava manastira, gostoprimnica i sobe za sme�taj gostiju. Severoistočni, Beli konak, podignut 1598. godine, se nalazio u fazi generalne obnove, takođe je izgoreo.

Copyright � 2003, 2004 Gornjokarlovačka Eparhija.