BO�IĆNA  REČ  EPISKOPA  FOTIJA

Evo nas i ove godine pred Vitlejemskom pećinom, i kolevkom Bogomladenca Isusa Hrista. Velika i nadumna tajna rođenja Boga Logosa desila se u skromnoj Vitlejemskoj pećini, koja od toga trenutka jednom za svagda postaje centar sveta -  mesto slave Bo�ije i mesto utehe svim bogotra�iteljima kroz istoriju.
     Rođenje Hristovo je praznik nebo - zemne radosti u kojem zajedno učestvuju anđeli i sveti, a i svaka bogoljubiva ljudska du�a ozarena svetlo�ću vitlejemske zvezde. Slično trojici Mudraca sa istoka, koji su do�li da se poklone Bogodetetu Isusu Hristu, i mi smo pozvani da se poklonimo i prinesemo darove novorođenome Caru Nebeskom.

Koje i kakave darove, mo�da se pitate. Zar nije ono �to smo od Boga po dobru ove godine učinili na� veliki dar Bogomladencu?
     Ako smo gladnog nahranili, �ednog napojili, bolesnog posetili, zar nismo time dar Bogu prineli?
     Ako smo �ivotom svojim Boga proslavljali, �iveći sveto i bogougodno, zar nismo time zlato vrline prineli?
     Ako smo Crkvu Bo�iju ljubili i svojom revno�ću ukra�avali Dom Gospodnji, zar nismo time bogougodnu �rtvu prineli?
     Ako smo stradanje braće svoje u nevoljavma videli, i svojim delom ih ute�ili, zar nismo time samome Hristu dobro učinili?
     Eto, Bogomladenac Hristos na svoju bezgraničnu ljubav od nas ljudi takve darove očekuje. Zato je Bo�ić i parznik pred kojim proveravamo svoju veru i sve ono �to smo kao stvorenja Bo�ija i sinovi Bo�iji du�ni da činimo.
     Neka bi Gospod i ove godine, i opet i opet, dao i novorođeni Bogomladenac Isus Hristos, da mir i radost ovoga praznika ispune na�e domove i na�e du�e, te da se i mi mo�emo svojim �ivotom priključiti horovima anđela u slavoslovljenju bo�ićne himne.

Slava na visni Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja!

Svim vernicima Srpske Pravoslavne Crkve i svim bogoljubivim du�ama �eljnim vitlejemske utehe i radosti novorođenog Bogomladenca Isusa Hrista, �elimo srećan Bo�ić i pozdravljamo ih drevnim pozdravom:

H r i s t o s  s e  r o d i!
V a i s t i n u  s e  r o d i!

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.