NAKON 100 GODINA � PONOVO PRAVILA NIKODIMA MILA�A

U izdavačkoj kući Istina Eparhije dalmatinske već oko Bo�ića 2003. biće ponovo �tampana Pravila sa tumačenjima dr Nikodima Mila�a. Pravila će biti �tampana u dva toma u tvrdom povezu. Predgovor ovom ponovnom izdanju napisao je N
. Milo�ević, profesor liturgike i crkvenog prava na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu. Svi zaisteresovani mogu preko uredni�tva časopisa Krka
(
sp-manastir-krka@si.htnet.hr) da naruče �eljeni broj primeraka ovog kapitalnog dela crkveno-kanonskog prava.

UVODNA  REČ

Trebalo je da prođe vi�e od stotinu godina �provere� pa da se Pravila pravoslavne Crkve sa tumačenjima iz pera bla�ene uspomene biv�eg episkopa  dalmatinskog Nikodima Mila�a pojave u izdanju jedne crkvene izdavačke kuće. Iako ne i kao zvanični kanonski zbornik na�e pomesne Crkve, ovaj poduhvat predstavlja svojevrsno odavanje priznanja delu jednog od najznamenitijih bogoslova na�ega podneblja i u svetu priznatog pregaoca na polju kanonskog i crkvenog prava. Stoga odlučnost njegovog prejemnika preosve�tenog episkopa Fotija u izdavanju Pravila... čini prvi ali veoma značajan korak u dostojonom vrednovanju jednog među najznačajnijim bogoslovskim delima napisanim na srpskom jeziku.
Nedostupnost - zbog jezičke barijere � klasičnih  kanonskih zbornika Vaseljenske Pravoslavne Crkve (Zakonopravila, Atinske sintagme i Pidaliona) na na�im prostorima  u praksi je zadugo nadome�tana Mila�evim Pravilima, sve od vremena njihovog prvog pojavljivanja krajem devetnaestoga veka (Zadar 1884). Ali, s obzirom da su Pravila poslednji put �tampana 1895
/96. godine, već se du�e vremena isprečavao problem nedostupnosti ovog dela. Ponovno izdavanje Pravila, pak, iako ne re�ava i problem nedostatka klasičnih zbornika, uspe�no ispunjava neopravdano krupnu prazninu u oblasti kanonskog prava u nas, a na korist svima onima koji su svojom slu�bom ili ličnim interesovanjem upućeni na svete kanone i njihovo tumačenje.
Ne ocenjujući ovde detaljnije Mila�eve komentare na svete kanone, koje je, uostalom, najstručnije  ocenilo vreme od celog jednog veka njihovog �ivota i upotrebe ne samo u na�oj pomesnoj Crkvi, ipak treba istaći svu onu prednost koja čini Pravila gotovo značajnijim od svih prethodnih kanonskih zbornika. Naime, dar bogoslovlja koji je posedovao i naučno umeće kojim se slu�io, sa jedne strane i mogućnost kori�ćenja dela svih prethodnih komentatora, sa druge, bla�ene uspomene episkop Nikodim svojim komentarima pru�a izvanredno naučno delo  bogoslovsko-kanonske sadr�ine koje ga zasigurno svrstava u red klasika komentatora svetih kanona.

N. S. Milo�ević

Copyright � 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.