Stavite van snage neustavni Zakon o rodnoj ravnopravnosti

Zaključci Naučnog skupa „Pravni aspekti i posledice Zakona o rodnoj ravnopravnosti“ Mi, dole potpisani učesnici Naučnog skupa „Pravni aspekti i posledice Zakona o rodnoj ravnopravnosti“, održanog 14. marta 2024. godine u Narodnoj biblioteci Srbije, izražavamo blagodarnost Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi i Matici srpskoj koje su, posle stručne analize lingvista i filologa, pružile mogućnost da javno i transparentno budu razmotreni pravni aspekti i posledice primene Zakona o rodnoj ... »

Ispovjest sveštenstva i sveštenomonaštva Eparhije gornjokarlovačke

U prvoj sedmici Časnog posta, u petak 22. marta 2024. godine, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim služio je Liturgiju Pređeosvećenih Darova u Sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Karlovcu. Episkopu g. Gerasimu sasluživali su: arhimandrit mr Naum (Milković), jeromonah Sava (Jakovljević), prezviter Marko Vranješ, prezviter Duško živanić i protođakon Nebojša Anđić. Prije Liturgijskog sabranja izvršena je Sveta ... »

20 GODINA OD MARTOVSKOG POGROMA NA KOSOVU I METOHIJI

Tih dana 17. i 18. marta 2004. godine započeti su naredi u kojima je prema procenama učestvovalo između 50.000 i 70.000 kosovskih Albanaca. Uprkos prisustvu međunarodnih mirovnih snaga, sa Kosova i Metohije je iz svojih spaljenih i uništenih domova proterano više od 4.000 Srba, etnički je očišćeno šest gradova i devet sela. U neredima koje su izazvali šiptarski ekstremisti živote ... »

Pređeosvećena Liturgija u Sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Karlovcu

Sada Nebeske Sile s nama nevidljivo služe: jer evo ulazi Car slave; evo već prinesena tajanstvena Žrtva dolazi, svečano praćena. Sa verom i ljubavlju pristupimo, da pričasnici večnog života postanemo. Aliluja, Aliluja, Aliluja. U sredu prve sedmice Časnoga posta 20. marta 2024. godine, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim služio je Svetu Liturgiju Pređeosvećenih Darova u Sabornom hramu Svetog Oca ... »

Veliko Povečerje sa kanonom Prepodobnog Andreja Kritskog u Karlovcu

Preni se, o dušo moja! Razmišljaj o delima tvojim koja si učinila, iznesi ih pred oči tvoje, i proli kaplje suza tvojih; reci sa smelošću dela i pomisli Hristu, i opravdaj se. (Kanon Svetog Andreja Kritskog, pesma 4.) U večernjim časovima dana 19. marta 2024. godine, u utorak prve sedmice Velikog i Časnog posta, Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim služio ... »

Internetska prevara – On lajn prodavnica i instagram nalog sa imenom patrijarha Pavla

Prevaranti, radi sticanja nezakonite materijalne dobiti, ne prezaju ni od zloupotrebe imena blaženog spomena Patrijarha srpskog Pavla.   Obaveza Informativne službe Srpske Pravoslavne Crkve je da verni narod upozori da Srpska Pravoslavna Crkva nema nikakve veze sa internet stranicom Patrijarh Pavle – On lajn prodavnica (patrijarhpavle.rs), niti sa povezanim instagram nalogom. Knjige i drugi artikli koji se preko te stranice prodaju, sa ... »

NAUČNI SKUP „PRAVNI ASPEKTI I POSLEDICE ZAKONA O RODNOJ RAVNOPRAVNOSTI“

Posle izuzetno velike podrške srpske javnosti stavovima koji su izneti na naučnom skupu Srpski identitet, srpski jezik i Zakon o rodnoj ravnopravnosti, održanom 16. januara 2024. godine, a posebno objavljenim Zaključcima, Srpska Pravoslavna Crkva i Matica srpska su, u saradnji sa velikim brojem profesora prava i pravnih stručnjaka radi stručnog i detaljnog utvrđivanja kontraverzi koje sadrži ovaj opšti pravni akt, organizovali ... »

Patrijarh Porfirije razgovarao sa patrijarhom Kirilom

Njegovu Svetost Patrijarha srpskog g. Porfirija, koji je u Moskvu doputovao sa članovima sveštene pratnje radi molitvenog ispraćaja i pogreba u Gospodu usnulog vladike Antonija, svog vikara, primio je 15. marta, Njegova Svetost Patrijarh moskovski i sve Rusije g. Kiril. Patrijarh Porfirije je zablagodario patrijarhu Kirilu na ljubavi i pažnji koju je lično pokazivao prema blaženousnulom vladici Antoniju, a posebno ... »

Predstojatelji Ruske i Srpske Pravoslavne Crkve služili Liturgiju i opelo Episkopu moravičkom Antoniju u Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Moskvi

Njegova Svetost Patrijarh moskovski i sve Rusije g. Kiril i Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije služili su 16. marta 2024. godine u Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Moskvi svetu Liturgiju i opelo novoupokojenom Episkopu moravičkom Antoniju, vikaru Patrijarha srpskog i starešini Podvorja Srpske Pravoslavne Crkve u Moskvi. Episkop Antonije se upokojio u Gospodu 11. marta 2024. godine u 54. ... »

I stvori Bog muško i žensko…

I stvori Bog muško i žensko… I stvori Bog čovjeka po obličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga, muško i žensko stvori ih. (1 Moj 1,27)   Uovom starozavetnom opisu stvaranja sveta jasno je koga Bog stvara. Bog stvara čoveka – muškarca i ženu. Po samom činu stvaranja sveta i čoveka ex nihilo (ni iz čega) očigledno je gde je ... »