Arhijerejsko namjesništvo kostajničko- dvorsko

Parohije:

Brđani Vukoševački – hram Sv. Velikomučenika Georgija ( 1888, uništen u drugom svjetskom ratu, novi hram oštećen 1995.g.) parohiju sačinjavaju : Brđani, Bukoševac, Petrinjci i Blinjski Kut.

Brđani Šamarički – hram Uspenja Presvete Bogorodice ( 1885, stradao u Drugom svjetskom ratu) parohiju sačinjavaju: Gorička, Brđani prvi i drugi i Zrinj.

Velika Gradusa – hram Sošestvija Svetoga Duha ( 1806, uništen u Drugom svjetskom ratu 1988 podignut zvonik) parohiju sačinjavaju: Velika i Mala Gradusa, Sjeverovac i Kladari.

Dvor – hram Sv. Velikomučenika Georgija ( 1880) parohiju sačinjavaju: Dvor, Matijevići, Javornik, Stanić-polje, Hrtić, Vanići, Zamlača, Đore i Zakopa.

Drljače – hram Sv. Velikomučenika Cara Lazara ( 1895, srušen u Drugom svjetskom ratu ostali temelji hrama), filijalni hram  Pokrova Presvete Bogorodice ( 1790, srušen u Drugom svjetskom ratu), hram Sv. ap. Petra i Pavle u Paukovoj ( 1973 ). Parohiju sačinjavaju : Drljače, Četvrtkovac, Radonja Luka i Paukova.

Dubica – hram Sošestvija Sv. Duha- drugi dan Duhova ( 1972, sazidan na ruševinama starog hrama porušenog 1941 god.),  grobljanska kapela  Rođenja Bogorodice  srušena 1942 god. Parohiju sačinjavaju : Dubica i Cerovljani.

Živaja – Šaš, hram Sv. Proroka Ilije ( 1885, porušen 1941, započeta obnova 1989), hram Sv. ap.i jevanđ. Marka (pred rat sagrađen od drveta, tokom Drugog svjetskog rata spaljen 1942)

Žirovac – hram Sv. ap. Petra i Pavla ( uništen tokom Drugog svjetskog rata ) parohiju sačinjavaju: Komara, Gornji i Donji Žirovac, Kobiljak i Čavlovica.

Javnica – hram Sv. Proroka Ilije ( 1820) parohiju sačinjavaju : Javnica, Sočanica i Kotarani.

Javoranj – hram Sv. Petke ( 1845, obnovljen 1952), hram Sv. Arhangela Mihaila u Glavičanima ( 1780, srušen u Drugom svjetskom ratu).Parohiju sačinjavaju : Javoranj, Vrpolje, Udetin, Glavičani, Pavkovac i Kopčije.

Jošavica – hram Sv. Velikomučenika Georgija ( 1777, oštećen u Drugom Svjetskom ratu, obnovljen 1968.god.

Komogovina – hram Preobraženja Gospodnjeg ( 1688, oštećen u Drugom svjetskom ratu), filijalni hram Sv. oca Nikolaja- prenos moštiju, spaljen u Drugom svjetskom ratu. Parohiju sačinjavaju : Komogovina, Pastuša, Begotvići, Borojevići i Lovča.

Kostajnica – hram Sv. Arhangela Mihaila i Gavrila  (1743, novosagrađeni 1971). Filijalni hram Rođenja Presvete Bogorodice na Tirolu ( 18. vijek obnovljen 1964), hram Sv. Spasa na Čukuru  ( do temelja uništen 1941 god.) Parohiju sačinjavaju: Kostajnica, Čukur, Panjani, Rosulje, Tirol i Krčevo.

Kukuruzari – hram Uspenja Presvete Bogorodice ( 1838, uništen 1945 ) parohiju sačinjavaju : Donji i Gornji kukuruzari, Babina Rijeka, B.Kostreši, G. i D. Belešnja.

Ljubina – hram Rođenja Presvete Bogorodice ( srušen u Drugom svjetskom ratu) parohiju sačinjavaju : Borojevića Brdo, Gornja Ljubina i Donja Grmiša.

Meminska – hram Sv. oca Nikolaja ( 1810 zapaljen 1994 ), filijalni hram Sv. Velikomučenika Dimitrija – brvnara – ( 1742 razmontirana i odnešena 1994 ) parohiju sačinjavaju : Meminska, Pobrđani, Čapljani, Jasenovčani, Papići, Kostreši, Slavinci, Timarci, Mrčaja, Donji Hrastovac i Gornji Hrastovac.

Mečenčanska – hram Pokrova Presvete Bogorodice ( 1877) parohijski dom srušen u Drugom svjetskom ratu.Parohiju sačinjavaju : Mečančani, Metići, Knezovaljani, Prevršac i Bjelovac.

Rujevac – hram Preobraženja Gospodnjeg ( 1885 uništen 1941) parohiju sačinjavaju: Rujevac, Stunica, Pedalj i Gvozdanjski Majdan.

Svinica – hram Rođenja Sv. Jovana Krstitelja ( 1830, srušen u Drugom svjetskom ratu), filijalni hram  Sv. Petke ( 1846 obnovljen 1972, stradao 1991-1995) parohijski dom srušen u Drugom svjetskom ratu.

Slabinja –  hram Sv. Petke (  1828 srušen 1941- 1945 )

Staro Selo – hram Sv.oca Nikolaja ( 1858 miniran 1946 ) parohiju sačinjavaju : Staro Selo, Trljani, Čakale, Bestrma i Kinjačka.

Utolica – hram Sv.Velikomučenika Georgija ( 1792 spaljena 1944 sa 197 žitelja)

Crkveni Bok – hram Preobraženja Gospodnjeg ( 1810, srušena u Drugom svjetskom ratu), filijalni hram Sv. Ane u Strmenu ( 1842, srušena u Drugom svjetskom ratu). Parohiju sačinjavaju : Ivanjski Bok, Crkveni Bok i Strman.

Šakanlije – hram Sv.Proroka Ilije u Jovcu (1605, porušen u Drugom svjetskom ratu), postojala je i crkva grvnara Rođenja Presvete Bogorodice na Kuljavom brijegu.Parohiju sačinjavaju : Šakanlije, D. Oraovica, Crnobrnje, Riječani, Divuša, Kuljani i Kirišnica.

Šegestin – hram Pokrova Presvete Bogorodice ( 1825, srušen u Drugom svjetskom ratu) parohiju sačinjavaju : Šegestin, Niševići, Draškovac, Unčani, Lotine, Rogulje, Buinja i Gornja Oraovica.

Copyright © 2003 Gornjokarlovačka Eparhija.